Albaraka Türk Katılım Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bahreyn Merkezli Albaraka Bankacılık Grubu faaliyetleri kapsamında, Türkiye’de ilk bankasını 1984 yılı sonu, 1985 yılı başında hayata geçirmiştir.

Albaraka, Türkiye’deki faaliyetleri için kurduğu bankaya Albaraka Türk adını verdi. Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye’de kurulan ve İslami usullere dikkat eden ilk banka oldu. Yaklaşık 35 yıldır Türkiye’de hizmet sunan Albaraka Türk Katılım Bankası hakkında bilmeniz gerekenlere bu yazıda yer vereceğiz.

Yazımızda kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki faaliyetlerine aralıksız devam eden Albaraka Türk’ün çalışma saatleri, müşteri hizmetleri numarası ve bankanın kime ait olduğu sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

Albaraka Türk Tarihçe
Albaraka Tarihçe

Albaraka Türk Katılım Bankası Tarihçesi

Albaraka Türk için İslami bankacılık sistemini Türkiye ile tanıştıran bankadır denilebilir. 1984 yılı başından bu yana Türkiye’de faaliyette olan Albaraka, köken olarak Bahreynli bir bankacılık grubuna ait. Al Baraka Banking Group olarak bilinen uluslararası ve İslami bankacılık grubu, Shaikh Saleh Abdullah Kamel ve Abdullah A. Saudi tarafından kurulmuştur. Suudi ve Bahreynli önemli kuruculara sahip olan Al Baraka Grubu, Türkiye’de İslami bankacılığın temellerinin atılmasında kilit rol üstlenmiştir. Bu anlamda dünyada faizsiz bankacılık işlemlerini yaygınlaştırmak felsefesi ile çalışan Albaraka, 35 yıldır Türkiye pazarında bulunmaktadır.

Albaraka Türk Katılım Bankası kimin?

Albaraka Türk bankasının kime ait olduğunu merak edenler için bir önceki paragrafta kısaca bilgi vermiştik. Albaraka Türk hisse olarak borsada işlem gören ve 1984 yılı sonlarında İstanbul’da temelleri atılan bir firma. Bankanın bugün yalnızca Türkiye’de bulunan personel sayısı ise 4000 civarında. Şirketin hisse yapısının kuruluşundan bu yana sık sık değiştiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar Albaraka Banking Group tarafından kurulmuş olsa da, Albaraka Türk ortaklık yapısı bugün farklı bir hisse oluşumuna sahip bulunuyor. 2020 itibari ile Albaraka ortaklık durumu şu şekilde bulunuyor:

Albaraka Bankacılık Grubu % 62,24 (Hâkim ve kurucu ortak)

Dallah Al Baraka Holding % 15,38

İslam Kalkınma Bankası % 7,84

Diğer Yabancı Ortaklıklar % 2,73

Yerli Ortaklıklar % 2,92

Halka Arz Edilen ve Borsada bulunan Albaraka Türk hisse durumu % 34,84

İkisi yurt dışında olmak üzere 230 yurt içi şubesi ve 3.884 personeli bulunan Albaraka Türk müşterilerine global bir katılım bankası olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Albaraka Müşteri Hizmetleri
Albaraka Türk Müşteri Hizmetleri
İlginizi Çekebilir: Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Müşteri Hizmetlerine nasıl ulaşabilirim?

“Faizsiz Kazanç” sloganı ile yola çıkan Albaraka Bankacılık Grubu; araç finansmanı, konut finansmanı, ticaret finansmanı, katılım emeklilik ve hayat fonu, havuz hesap, kredi kartı, dijital bankacılık, kira yönetim sistemi, elektronik çözümler ve daha pek çok alanda hizmet sunmaktadır. Albaraka, müşteri hizmetleri ile de 7/24 kesintisiz hizmet veriyor.

Albaraka Türk Müşteri hizmetlerine 444 56 66 ya da 0850 222 56 66 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Sunulan hizmet çerçevesinde haftanın 7 günü, banka şubelerinin mesai saatleri dışında dahi müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Albaraka Çalışma Saatleri
Albaraka Türk Çalışma Saatleri

Albaraka Türk çalışma saatleri nelerdir?

Albaraka Türk çalışma saatleri diğer bankalarla aynı şekildedir. Albaraka Türk tarafından sunulmakta olan şube işlemleri Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri olmak üzere 5 gün boyunca sürdürülmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri ise banka tatil durumundadır. Bu süreçte tüm banka işlerinizi mobil ve internet bankacılığı üzerinden 24 saat gerçekleştirebilir ya da müşteri hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Albaraka şube mesai saatleri:

l 09:00 – 12:30

l 13:30 – 17:00

şeklindedir.

Banka 12:30 ile 13:30 arasında öğle arası tatili yapmaktadır.

Albaraka Türk Yayınları nelerdir?

Albaraka Türk, finans sektöründe maddeye yakın bir sektörde bulunmasına rağmen, kültür ve sanata olan desteğiyle de adını duyurmuş bir katılım bankası.

Albaraka; tarihten mimariye, çocuk edebiyatından sanata, seçkin birçok eserin neşrini gerçekleştiriyor. Mustafa Aksay’ın “Hicaz Demiryolu Fotoğraf Albümü“, merhum mimar Turgut Cansever’in kaleme aldığı “Mimar Sinan”, sosyolog Prof. Dr. Ümit Meriç‘in hazırladığı “Seyahatnamelerin ve Seyyahların Gözüyle İstanbul” ve tarihçi Prof. Dr. Lütfi Şeyban’ın “Endülüs” kitabı Albaraka tarafından yayın hayatına kazandırıldı.

Albaraka Yayınlarından çıkan eserler:

 • Yeni Camii Sebili Kitâbesi
 • Şehirlerin Sultanı İstanbul
 • Mimar Sinan
 • Endülüs
 • Yerkürenin Renkleri
 • Hicaz Demiryolu – Fotoğraf Albümü
 • Türkiye’de Özel Finans Kurumları Kitabı
 • Alın Teri Fotoğraf Yarışması
 • Çocuk Yayınları

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap