Eminevim Tasarruf Firması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tasarruflarınızı değerlendirerek, faizsiz bir şekilde ev almanın yolunu kolaylaştıran EminEvim, Türkiye’de elbirliği olarak da bilinen bu sistemin ilk uygulayıcısı olarak bilinmektedir.

Son yıllarda “Faizsiz ev alma sisteminin mucidi” sloganını kullanan Eminevim, piyasada benzer firmaların artmasıyla birlikte sektörde öncü olduğunu vurgulayarak, müşterilerine güven vermeyi amaçlıyor.

EminEvim’in Türkiye’de ilk olduğu faizsiz sistemle ev sahibi yapma uygulaması aynı zamanda dünyada da bir ilktir. Tasarrufa dayalı bu sistemde faiz ödemeden ev almak isteyen kişinin bütçesine göre, şehir sınırlaması olmaksızın istediği gayrimenkulü alabilmesi sağlanır.

Bankaların faiz cenderesine karşı vatandaşın kendi birikimlerini değerlendirerek, bir araya getirdikleri maddi güçleri ile bir nevi imece usulü uygulanarak hazırlanan “Elbirliği Sistemi” bugüne kadar on binlerce kişiyi ev ve araba sahibi yapmıştır. Sistem özet olarak yardımlaşma ve dayanışmaya dayanmaktadır. EminEvim de firma olarak bunu organize ederek güveni tesis etmektedir. Bunun karşılığında da “organizasyon ücreti” almaktadır.

Bu yazıda Eminevim ile ev veya araç almanın avantajlarının neler olduğunu ve diğer merak edilen konuları kısa kısa açıklamaya çalışacağız.

Ayrıca;

  • Eminevim Tarihçesi
  • Eminevim Kimin?
  • Eminevim Araba Organizasyon Ücreti Ne Kadar?
  • Eminevim Caiz Mi?
  • Eminevim Çalışma Saatleri Nelerdir?

sorularına da cevap vermeye çalışacağız.

Eminevim ile ev almanın avantajları nelerdir?

İslam dininin faizi haram kılması, ticareti de helal sayması ülkemizde faizsiz ev alma sistemine olan rağbetin yüksek olmasının önemli bir sebebidir. Faizle ev alarak günaha girmek istemeyen mütedeyyin insanlara bir çıkış kapısı ve bir kolaylık sağlayan “Elbirliği Sistemi” tasarrufların değerlendirilmesi ile uygulanmaktadır. Anadolu’da imece usulü denilen ve herkesin birbirine yardım ederek işlerini kolayca halletmesinden esinlenilen bu sisteme “Elbirliği Sistemi” denilmektedir.

EminEvim tarafından hayata geçirilen sistemin bu pencereden baktığımızda ilk ve en önemli avantajı faizsiz bir sistem olmasıdır. Sisteme dâhil olanlardan sadece organizasyon ücreti talep edilir. Bunun dışında herhangi bir ücret talep edilmez.

Almak istediğiniz evi yaşadığınız şehir veya başvurduğunuz EminEvim şubesinin bulunduğu yerden değil, istediğiniz bir şehirden tercih etme imkânı da sistemin sunduğu avantajlar arasında yer almaktadır.

EminEvim ile Ev Almanın Avantajları
EminEvim ile Ev Almanın Avantajları

Para biriktirerek kendi başınıza ev almak istediğinizde yıllar geçmesini beklemek ve kira ödemeye devam etmek ekonomik açıdan zorlayıcı olmaktadır. EminEvim’in uyguladığı çalışma sistemlerinde kayıt olduktan sonra ilk aylarda evinizi alma imkânı doğabilmektedir.

“Borç yiğidin kamçısıdır” atasözünün önemini taksit ödemeye başladığınızda size hissettirecek alternatifler sistem içinde sunulmaktadır.

Baştan planladığınız miktarı, ödemeye başladıktan sonra isterseniz değiştirebilirsiniz.

Sistemin önemli avantajlarından birisi ödemekte zorluk çektiğiniz bir zaman gelirse, bankaların acımasız faiz işletmesinden farklı olarak taksitlerinizi dondurmanıza imkân vermesidir.

Taksitlerinizi dondurmak zorunda kalmaktan daha da zor bir duruma düşerseniz ve sistemden erken ayrılmak zorunda kalırsanız –organizasyon ücreti hariç- o güne kadar ödediğiniz paranızı geri alabilirsiniz.

EminEvim, bütün müşterilerinin haklarını korumak için evini alan müşterisinin borcu bitene kadar teslim edilen eve satılamaz koyar. Bu da önemli bir güvence ve avantaj olarak değerlendirilmektedir.

Özetleyecek olursak; EminEvim’in faizsiz bir sistem olması, her bütçeye göre seçenekler sunması, Türkiye’nin her yerinden ev alınabilmesi, kira destekli sistemde kirada olanlar için yardım yapılması, ev alacak kişiye ödemelerinde kolaylık sağlaması önemli avantajlardır.

Eminevim sisteminin güvencesi nedir?

EminEvim ev alma sistemi, ipotek teminat sistemli çalışmaktadır. Peki, ipotek teminat sistemi nedir? Yukarıda avantajlar arasında saydığımız evini alan her müşterinin evine borcu bitene kadar satılamaz kaydının konması, ipotek teminat sistemidir. Böylece diğer üyelerin hakkı korunmuş olur

Eminevim Tarihçesi

Otomobil almanın zor olduğu 90’lı yıllarda birkaç arkadaşın İstanbul’daki bir iş hanında EminOtomotiv firmasını kurması, EminEvim’in de temellerinin atılmasını başlatan olaydır. “Sırayla otomobil sahibi olmanın” yolunu açan sistem, 1991 yılında hayata geçirildi. 1 yıl sonra ise 1992 yılında sistemin adı “Elbirliği Sistemi” olarak kondu.

1994 yılına gelindiğinde 30 – 40 kişilik otomobil çekiliş grupları ile El Birliği Sistemi, Türkiye’de adını duyurmaya başladı.

1996 yılında “Elbirliği Sistemi”nin “faizsiz” olduğu vurgusu güçlendirildi. Bu vurgunun toplumda karşılık bulmasıyla faizsiz sisteme yönelim, bankaların hem dikkatini hem tepkisini çeker. EminOtomotiv için zor yıllar başlar. Baskılar ve kara propagandalar artar.

EminEvim Tarihçe
EminEvim Tarihçe

2000 yılına gelindiğinde EminOtomotiv Türkiye genelinde 67 şubeye ulaşır.

2005 yılında, EminOtomotiv markasının tecrübesiyle, konut sektöründeki ihtiyacı karşılamak üzere EminEvim kurulur.

EminEvim, 1 yıl sonra 2006 yılında müşterilerinin alım gücüne katkı sağlamak için 100 ve 120 ay çekilişli grupları hizmete sundu.

2009 yılında ülkenin dört bir yanında şubelerini açan EminEvim, 2010 yılında ise kendi inşaat projelerini geliştirmeye başladı.

2013 yılında şirketlerini Emin Grup çatısı altında toplayan firma, 2015 yılında Türkiye’nin her bölgesinde 90 şubesi ile 90 bin ailenin hayalleri gerçekleştirdi.

Emin Grup bugün; EminOtomotiv, EminEvim, EminEvim İnşaat, Emin Sigorta, Emin Enerji, Emin Tarım, Emin Travel gibi markalarla çalışmalarını sürdürüyor.

İlginizi çekebilir: Eminevim Tasarruf Firması

Eminevim kimin?

Bugün yüz bini geçen konut ve araç teslimatıyla sektörün öncü ismi olmayı başaran markanın sahibi Abdurrahman Emin Üstün’dür.

1951 yılında Bolu’nun Gerede ilçesinde dünyaya gelen Emin Üstün, Yıldız Teknik Üniversitesi Galatasaray Yüksek Okulu Mimarlık Akademisi mezunudur.

İş dünyasına erken yaşlarda atılan Üstün, 1973 yılında lif ve pres imalatı yapan LİFSAN Hidrolik Sanayi Şirketini kurdu. 1987 yılında ise inşaat ve arsa işleri alanında faaliyet gösteren GENTAŞ’ı kurdu.

Bugünkü “Elbirliği Sistemi”nin temellerinin atıldığı 1991 yılında EminOtomotiv’i kurarak sektöre giren Üstün, 2005 yılında Mortgage satış sisteminin ülkemize girmesiyle birlikte faizsiz ev alma alternatifini sağlayan EminEvim’i kurdu.

Üstün, 27 Aralık 2019’da 68 yaşında hayatını kaybetti.

EminEvim araba organizasyon ücreti ne kadar?

Eminevim markasının temelini oluşturan EminOtomotiv, araba organizasyonlarına devam ediyor. 1991 yılından bugüne kadar hizmet veren şirket, bugün araç organizasyonu ile birlikte ikinci el araç satışı, konut takası, araç modeli yükseltme, sıfır kilometre araç satışı gibi hizmetler de sunmaktadır.

EminEvim Araba Organizasyon Ücreti
EminEvim Araba Organizasyon Ücreti

EminOtomotiv ile araba almak isteyenlerin merak ettiği organizasyon ücreti ise ortaya çıkan ödeme şartlarına göre değişmektedir. Yüzde 7,5 oranında uygulanan organizasyon ücreti için örnek iki tablo aşağıda verilmiştir.

Örnek Tablo -1
Araç Değeri 50.000
Ödeme Peşinatı 10.000
Organizasyon Ücreti 3.625
Toplam Maliyet 53.625
Taksit Sayısı 20
Taksit Tutarı 2.000
Teslimat Tarihi Nis.21

 

Örnek Tablo -2
Araç Değeri 100.000
Ödeme Peşinatı 25.000
Organizasyon Ücreti 7.500
Toplam Maliyet 107.500
Taksit Sayısı 25
Taksit Tutarı 3.000
Teslimat Tarihi May.21

Eminevim caiz mi?

Faizsiz bir sistem olmasının yanında EminEvim’in uyguladığı birkaç farklı sistemin caiz olup olmadığı merak edilmektedir. Konu çok fazla araştırılınca EminEvim tarafından müşterilerine konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

22 Mayıs 2020 tarihinde EminEvim’in kurumsal web sitesinde yayınlanan “Eminevim sistemi caiz mi?” başlıklı bilgilendirme yazısında konu hakkında merak edilenlere cevap verilmektedir.

Hazırlanan bilgilendirmede konut finansmanı üzerine yoğunlaşarak konuya ilişkin aydınlatılma yapılacağı belirtilmiştir. Sistemde yer alan iki temel yöntem olan “Çekilişli (kuralı) yöntem” ve “Vade ortası yöntem” hakkında bilgiler verilmektedir.

Firma ile müşteri arasında karma bir sözleşme imzalandığı ve sözleşmede yer alan önemli ifadelerin yer verildiği açıklamada, müşterinin firmaya vekâlet verdiği bu vekâletle de firmanın organizasyon ücreti almayı hak ettiği belirtilmektedir.

Organizasyonu üstlenen EminEvim bundan sonra her bir müşterisini uygun bir grubun üyesi yapar, grup içinde üyelerin ilk ödemeleri yapmasının akabinde firma ile üyeler arasında vekâlete dayanarak bir tür azalan ortaklık (müşâreke-i mütenâkısa) akdi kurulur. Buradaki püf nokta klasik ortaklıklardakinin aksine, ticaret yapıp bunun kârını ortaklar arasında bölüşmek değil, toplanan para ile üyelerin konut sahibi olmasını sağlamaktır.

Diğer temel sistem olan çekilişli sistemde “azalan ortaklık (müşâreke)” modeli uygulanır. Bu sistem her ay yeni bir üyenin konut edinmesiyle sürerek devam eder. Evini alan her üye, evi üzerindeki, henüz evini almamış olan diğer üyelere, kira bedeli öder. Firma üyeler arasındaki bu kira işlemlerini de onlardan aldığı vekâlet doğrultusunda EminEvim yönetir ve organize eder.

Çekilişli sistemde üyelerle firma arasındaki ilişkiye bir de mudarebe akdi katılır. Organizasyonu yapan firma, bu fonları kendi kurduğu sistem içerisinde değerlendirerek buradan kira geliri elde eder. Üyelerin ödemelerin tümünü bitirmeden evin tamamına gerçek anlamda malik olmadıkları için ödenen kiranın meşru olduğu belirtilen bilgilendirme yazısında, bu işlemin sistemin sürdürülmesi için gerekli olduğu kaydedilmektedir.

Uzun uzun detaylarıyla sistemin anlatıldığı açıklamanın sonunda “Verdiğimiz bütün bilgileri ve analizi göz önüne alarak, Eminevim Sistemi fıkhen meşrudur. Bu akitte faiz yoktur.” ifadesi yer almaktadır.

Eminevim çalışma saatleri nelerdir?

Türkiye’de 126 şubesiyle hizmet veren EminEvim, hafta içi ve hafta sonu aynı mesai saatleriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Pandemi sürecinde bir ilke daha imza atarak Görüntülü Şube’yi hayata geçiren EminEvim, aynı zamanda 24 saat internet şubesiyle de müşterilerine kesintisiz hizmet vermektedir.

EminEvim Çalışma Saatleri
EminEvim Çalışma Saatleri

Aynı zamanda 444 36 46 numaralı telefondan Müşteri İletişim Merkezi ile telefonla destek sağlamaktadır.

Eminevim çalışma saatleri:

Hafta içi

09:00 – 20:00

Hafta sonu

09:00 – 20:00

Eminevim İcazetleri

Eminevim’in yaptığı işlemeler için aldığı “Fıkhi Görüş Beyanı” şu 3 başlık altında belgelenmiştir:

  1. Elbirliği Sistemi Konut Finansmanında Standart Çekilişli (Kuralı) Yöntemi
  2. Elbirliği Sistemi Konut Finansmanında Vade Ortası Yöntemi
  3. Elbirliği Sistemi Konut Finansmanında Kısaltılmış Çekilişli / Kuralı Yöntem

Eminevim için hazırlanan icazet belgelerinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Hasan Hacak, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Abdullah Kahraman ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tahsin Özcan’ın imzası bulunmaktadır.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz Yorum Yapılmamış
  • Yorum Yap