Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

İçinde huzur bulmak için oturacağımız evler, aynı zamanda sosyal yaşam alanı olduğu için bina sakinleri açısından da önemlidir. Eskilerin deyimiyle “Ev alma komşu al” sözü toplumsal yaşamdaki ilişkilerin önemini de göstermektedir. Zaten yaşam standardını yükseltmek isteyenler de oturacağı çevrenin nezih olmasını tercih etmektedir. Ev alacağımız komşumuzu yani muhitimizi belirledik peki ya bundan sonrası? Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev Piyasasında Fiyat Araştırması Yapmak

Ev almak isteyenler öncelikle piyasayı iyice araştırmalı, ev almak istediği bölgedeki konut fiyatlarını öğrenmelidir. Gerek emlakçılar gerekse de internet sitelerindeki ev fiyatlarını tek tek inceleyerek alacakları evin özelliklerine göre ortalama bir fiyat bilgisine sahip olabilirisiniz. Fiyat bilgisi sizin boş yere fazladan para ödemenizi engeller. Alacağınız evin değerinden daha fazla miktarda para isteyenlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Ayrıca fiyat araştırması yaparken; evin konumu (okul, cadde, hastane gibi vs. yakınlığı), içindeki yapı malzemelerinin özellikleri gibi değer katan avantajlara dikkat edin.

Öte yandan alacağınız evin aidatları da sonradan sizin başınızı ağrıtabilir. Bir ev kirası kadar aidatı olan siteler olduğunu unutmayın. Evi almadan önce mutlaka ödeyeceğiniz aidatı da araştırın.

Ev Hangi Zamanda (mevsim) Alınır?

Ev almak istediğini şehir veya semti belirlediniz. Bu semtteki daire veya konutların fiyatlarını da araştırdıktan sonra bütçenize uygun olduğunuza karar verdiniz. Peki evi ne zaman alacaksınız? Hangi mevsimde ev almanın daha uygun olduğunu mutlaka araştırmalısınız. Konutların fiyat grafiklerinin yer aldığı internet sitelerinde yıl içerisindeki aylık değişim oranlarını görebilirsiniz. Hangi ayda konut fiyatları yükseliyor hangi ayda daha düşük oluyor şeklinde araştırma yapmanız maddi olarak size fayda sağlayacaktır. 

Daha önceki yıllarda kış aylarında ev fiyatlarının daha uygun olduğu, yaz aylarında ise bazı faktörlerden dolayı fiyatların yükseldiği biliniyordu. Ancak artık böyle bir genelleme çok da mümkün olmuyor. Evin fiyatlarını taşınma zamanlarından çok finansın sağlanacağı dönemler de etkileyebiliyor. Bunun için ev fiyatlarını etkileyen faktörler, evin satış ve alış zamanlarını da etkileyebilir ve bu sürekli değişkenlik gösterebilir. 

Hangi Semtten Ev Alınmalıdır?

Özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için ulaşım çok önemli bir ayrıntıdır. Ev ile iş arasındaki mesafe saatler alabilir. İşe yakın bir yerden ev almak mantıklı gibi görünse de bu semtteki konut fiyatları veya değerlenme oranları da önemlidir. Örneğin İstanbul’da yaşayan bir kişi Beşiktaş’ta çalışıyor olsun, ev alabilmek için çok büyük bir rakamı bulması gerekebilir. Çünkü bu semtteki konut fiyatları çok yüksektir. Bu da ev almayı zorlaştırabilir. Bunun yerine hem ulaşım açısından kolay hem de fiyat bakımından daha uygun olan bir semt tercih edilebilir. Ev alırken fiyatı uygun olduğu için tercih etmek de çok doğru bir yaklaşım değildir. Evinizi aldığınız muhitte demografik yerleşimden kaynaklı sıkıntılar yaşayabilir, kiracı bulmakta zorlanabilir veya evinizi daha sonra değerinin altında satmak zorunda kalabilirsiniz. Bütün bunları göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Ev Almak İçin Finans Bulmak

Hali hazırda ev alacak kadar birikimi olmayanlar için önemli bir konuda finansman bulmaktır. Faizsiz bir şekilde ev almak istiyorsanız çok fazla bir seçeneğiniz yok aslında. Kendiniz tasarruf ederek para biriktirebilirsiniz. Ya da sizin için tasarruf sürecini hızlandıran, elbirliği sistemi uygulayan tasarruf firmalarının sistemlerine katılabilirsiniz. Veya faizsiz bir katılım bankasından finansman sağlayabilirsiniz. Bir de eskiden olduğu gibi eş, dost ve akrabalarınızdan borç toplayabilirsiniz. Ancak bu seçenek günümüz şartlarında artık neredeyse kaybolma noktasına geldi.

Almak istediğiniz evi seçtikten sonra kendi birikimlerinizi ve geriye kalan ihtiyacınızı belirleyin. Bu kalan kısmı nasıl tamamlamanız gerektiği konusundaki alternatifleri değerlendirin. Size uygun olan bir yöntemi seçerek evinize kavuşun.

Evi Kimden Almalı?

Ev sahibi olmak sadece evin değerini ev sahibine vermek kadar kolay değil. Yukarıdaki birçok şartta da görüleceği gibi aslında uzun ve zorlu bir süreç ev sahibi olmak. Ev almaya karar verdikten ve gerekli araştırmaları yaptıktan sonra bir başka konu daha karşımıza çıkacak. Alacağımız evi emlakçıdan mı yoksa sahibinden mi almalı? Elbette ki emlakçı komisyonu ödememek için sahibinden satılık olan bir evi almak en iyisidir. Ancak bunun için bazen sokak sokak gezmek gerekebilir. İnternet siteleri ile henüz tanışmamış ev sahiplerini evlerini emlakçıya vererek satabiliyor. Veya emlakçıyı daha güvenilir bulabiliyor. Bunun için sadece internetteki emlak satış sitelerinde ev aramak çok sağlıklı bir yol değildir. Mutlaka ev almak istediğiniz şehirdeki emlakçıların vitrinlerine göz atarsanız en azından aradığınız evin aşağı yukarı fiyatı kafanızda oturabilir.

Bütün bu saydığımız dikkat edilecek şeylerle ilgili bilgi sahibi olduktan sonra aşağıdaki maddeleri de bir kenara not etmenizde fayda var.

 • Tapuda kaydına bakın
 • Gayrimenkulün kime ya da kimlere ait olduğu
 • Gayrimenkule ilişkin hisse oranları
 • Üzerinde irtifak (kullanım) hakkı olup olmadığı
 • Evin ipotekli olup olmadığı
 • Satışa engel bir tedbir kararı bulunup bulunmadığı
 • Kat irtifakının kurulup kurulmadığı
 • Almak istenen bağımsız bölümün tapuda kayıtlı olup olmadığı
 • Yüzölçümü
 • Gayrimenkulün yönetim planı ve arsa sahibinin müteahhide uyguladığı tapu şerhleri.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap