Faizsiz Ev Alma Nasıl Olur? Yöntemleri Nelerdir?

“Dünyada mekân, ahirette iman” sözünü yaşadığımız toplumda sıkça duyarız. Özellikle ev almak isteyenler veya ev alan birine hayırlı olsun derken bu söz araya sıkıştırılır.Ev alabilmek günümüz şartlarında maddi anlamda oldukça zor bir hale geldi. Yüzbinlerce lirayı bulan ev fiyatları, bir maaşla geçimini sağlayanlar için onlarca yıl birikim yaparak ve aynı zamanda kira ödemeye devam ederek birikim yapmak demek… Hele de büyük bir şehirde yaşıyorsanız kiraya vereceğiniz paraların hesabını yaptıkça ev alma fikri kafanızda giderek büyür.

Konut ve araç kredisi ile ilgili kampanyalar yapan bankalar faiz oranlarını düşürse de Müslümanca bir şuura sahip iseniz onlardan uzak durmak zorundasınız. Peki, faizle kredi veren bankalardan bu parayı almadan nasıl ev sahibi olabilirsiniz? Bu yazının konusu da işte tam olarak bu:

Faizsiz ev alma nasıl olur?

Günümüz Türkiye’sinde faizli bankaların ev için sağladığı finansmanı 2 tür kuruluş faizsiz olarak sağlıyor: Bunlardan biri Katılım Bankaları iken diğeri bugünkü yazımızın konusu olan Tasarruf Firmaları, diğer bir adlandırmayla Elbirliği Sistemidir. İlk olarak 1991 yılında başlayan “Elbirliği Sistemi” faizsiz olarak ev almak isteyenlere yeni bir imkân sundu. 

Elbirliği Sistemi Nedir?
Elbirliği Sistemi Nedir?

Elbirliği Sistemi Nedir?

Son yıllarda çokça adını duyduğumu Elbirliği Sistemi faizsiz bir şekilde ev ve araba almak isteyen kişilere çözüm olarak sunuluyor. Bu sistemle Türkiye’nin her yerinden ev sahibi olunabiliyor. Sistem sadece İstanbul gibi büyük şehirlerde uygulanmıyor. 

Yine ev almayı zorlaştıran önemli etkenlerden biri olan önemli miktardaki peşinat bu sistemde vatandaştan durumuna bağlı olarak istenmiyor. Peşinatlı ve peşinatsız seçeneklerinden birini tercih etme imkânı sunan “Elbirliği Sistemi”, taksit sayısını da 60 aydan 120 aya kadar geniş bir yelpazede alternatif olarak sunuyor.

Sistem; tercih edilen taksit sayısı kadar kişiyi bir araya getirerek grup oluşturulması, gruptaki herkesin yapacağı aylık ödemelerle her ay bir daire parası biriktirme şeklinde sürdürülüyor. Grup içerisinde biriken para ile her ay noter huzurunda çekiliş yapılarak, bir ev alınıyor. Sistem her ay bu şekilde, son üye ev alana kadar devam ediyor.

“Elbirliği Sistemi”nin asıl önemli özellikleri tasarrufa dayalı ve faizsiz olması. Faizsiz ev alma yöntemlerini birlikte inceleyelim…

Faizsiz ev alma firmalarının dışında, katılım bankalarının sağladığı konut finansmanları ile ev sahibi olmayı tercih edeceklerin “Katılım bankalarından ev almak caiz mi?” başlıklı yazıyı okumalarında fayda var.

Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nedir?
Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nelerdir?

Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nelerdir?

İhtiyaca binaen oluşturulan sistemler, talep doğrultusunda uygun bir şekilde sunuluyor. Her bir faizsiz ev alma sistemi firması kendi içinde farklı yöntemler geliştirmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Eminevim; çekilişli ve çekilişsiz olarak iki farklı yöntem uygulamaktadır.

Çekilişli Sistemde “Kısaltılmış Vadeli Çekilişli Sistem” ve “Kira Destekli Çekilişli Sistem” bulunmaktadır.

Çekilişsiz Sistemde ise “Peşinatlı Sistem” ve “Vade Ortası Sistem” bulunmaktadır.

İlginizi çekebilecek içeriğimiz : Tüm Detaylarıyla Eminevim Ev Alma Yöntemleri

Fuzul Ev’deki Sistemler 

Türkiye’deki en eski faizsiz ev alma sistemi firmalarından biri olan Fuzul Ev’deki yöntemler şunlardır:

 • Tasarruflu Erken Teslim Modeli
 • Sabit Teslim Modeli
 • Tüfe Endeksli Model
 • Çekilişsiz Modeller
 • Vade Ortası Model
 • Peşinatlı Erken Teslim Modeli
 • Ara ödemeli Erken Teslim Modeli

Birevim Ev Alma Yöntemleri

Sektöre sonradan giren ancak hızlı yayılan Birevim’deki yöntemler ise şunlardır:

 • Sıra Tespitli Tasarruf Yöntemi
 • Sıra Tespitli Tasarruf Yöntemi (Versiyon 2)
 • Serbest Planlı Tasarruf Yöntemi
 • Konut Değer Endeksi Tasarruf Yöntemi

Bazı firmalara ait faizsiz ev alma yöntemleri bu şekilde sıralanabilir. Ancak şu anda ülkemizde faaliyet gösteren 16 tane firma mevcuttur. Şimdi o firmalara bir göz atalım…

Türkiyede Faizsiz Ev Alma

Türkiye’deki Faizsiz Ev Alma şirketleri Hangileridir?

1991 yılında Eminevim ile başlayan faizsiz ev alma sistemi, bugün 27  firma ile sektörde önemli bir yer tutuyor. Türkiye’de faizsiz ev alma sistemi uygulayan firmalar şunlardır:

 1. Eminevim
 2. Fuzul ev
 3. Birevim
 4. Mor Evim
 5. Vizyon Evim
 6. Destek Evim
 7. Hedef Evim
 8. Güvenilir Evim
 9. İmece
 10. İktisat Evim
 11. Kolay Evim
 12. Birikim Evim
 13. Finans Evim
 14. Katılım Evim
 15. Tasarruf A.Ş.
 16. Çözüm Tasarruf
 17. YaşamEvim
 18. DoğruEvim
 19. PamukEvim
 20. VakıfEvim
 21. Önce Tasarruf
 22. GelecekTasarruf
 23. İkizlerEvim
 24. MeskenFinans
 25. İhtiyaçEvim
 26. İstekevim
 27. FinalEvim

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap