Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Yıllarca içinde huzurla yaşayacağımız bir ev almak, ancak bunu da haram olan faize bulaşmadan yapmak istiyorsanız, faizsiz ev almak için kredi sağlayan bankaları sizin için derledik.

“Faizsiz kredi” ilk duyduğunuzda her ne kadar akla mevduat bankalarını getirse de bu aslında kelimelere yüklenmiş anlamlardan kaynaklanıyor. Kredi kelimesi anlamsal olarak emanet olarak, geri ödeme şartıyla verilmiş borç para veya mal anlamlarına gelmektedir. Ülkemizde mevduat bankalarının çoklukla kullanmasından dolayı, kredi denildiğinde hemen faizli bir borç anlaşılması normaldir. Ama kredi faiz anlamına gelmemektedir. Bu anlam çağrıştırmasından dolayı da katılım bankaları kredi yerine finansman kelimesini kullanmayı tercih etmektedir. Faiz ile faizsiz borcun ayrıştırılabilmesi için algıya yerleşen kredi kelimesi tercih edilmemiştir.

Bu bilgilendirmeden sonra, faizsiz kredi veya finansman arayanlar için yazımıza devam edebiliriz. Faizsiz ev finansmanı almak isteyenler için, katılım bankalarının ev finansmanlarıyla ilgili bilgi vereceğiz. Ülkemizdeki katılım bankalarında faizsiz kredi şartları nelerdir? Kimler faizsiz ev kredisi alabilir? Faizsiz finansman geri ödemesi nasıl olur? Bu ve buna benzer konulara cevap vermeye çalışacağız.

Türkiye’de faizsiz finansman alanında çalışan 6 katılım bankası bulunmaktadır. Bunlarda üçü kamuya ait, diğer üçü ise özel sermayeye aittir. Kamuya ait katılım bankaları; Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım bankalarıdır. Özel katılım bankaları ise Kuveyt Türk, Albaraka Türk ve Türkiye Finans katılım bankalarıdır.

Faizsiz ev almak mütedeyyin insanların üzerinde hassasiyetle durduğu bir konudur. Kur’an-ı Kerim’de ayetlerle yasak olduğu belirtilen faize karşı duyulan hassasiyet de katılım bankalarını ortaya çıkaran sürece giden yolunu açmıştır. Faizle iş yapan mevduat bankalarında tasarruflarını değerlendirmeyen insanların elindeki varlıkları ekonomiye kazandırmak amacını da taşıyan katılım bankaları, yine finans ihtiyacı olan ancak mevduat bankalarının faizli kredisini kullanmayanlara geliştirdiği yöntemlerle finans sağlamaktadır.

Katılım Bankalarının Faizsiz Konut Finansmanı

Faizsiz konut kredisi ile ev almak isteyenler için tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz. Katılım bankalarının sağladığı faizsiz konut finansmanı hakkında her şeyi tek tek anlattığımız yazımızda, hangi finansın kendinize daha uygun olduğuna dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Katılım bankalarındaki finansmanın faizsiz olması şu şekilde olmaktadır. Banka sizin alacağınız evi sizin yerinize alır, üzerine belli bir miktar kâr koyarak vadeli bir şekilde size satar. Böylece faiz işlemi değil bir ticaret yapılmış olur.

Düşük taksit oranları ve uzun vadelerle alacağınız evin borcunu ödeyebilirsiniz.

Ziraat Katılım Faizsiz Konut Kredisi

Ziraat Katılım bankasının faizsiz ev kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekilde:

 • Bütçenize uygun kâr payı oranları ve 180 aya varan vade imkânı
 • Satışa konu konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar konut finansmanından yararlanabilme
 • Taksit ödemelerinizi belirlediğiniz dönem ve tutarlarda yapabilirsiniz
 • Hayalinizdeki eve, uzun vade ve size özel ödeme seçenekleriyle sahip olabilirsiniz
 • Esnek ödeme planları ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz
 • Konut finansmanı kullanımınızda, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ödemelerinden muaf olabilirsiniz.

Vakıf Katılım Faizsiz Konut Kredisi

Bir kamu katılım bankası olan Vakıf Katılım’dan faizsiz konut kredisi almak isterseniz aşağıdaki finansman özelliklerine sahip olabilirsiniz:

 • Satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin %80’i kadar finansman kullanabilirsiniz
 • 120 aya kadar vade seçeneklerini kullanabilir, Size uygun konut finansmanı ürünleriyle dilediğiniz gibi geri ödeme planı oluşturabilirsiniz
 • Gerekli görülen durumlarda ek teminat istenebilir.

Emlak Katılım Faizsiz Konut Kredisi

Hayalinizdeki eve kavuşmak için, aynı zamanda faizli bir krediye girmemek için Emlak Katılım’ın uzun vade ve size özel ödeme seçeneklerini inceleyebilirsiniz:

 • Finansman geri ödemeleriniz için size uygun vadeler sunulmaktadır. Geri ödemelerinizi bütçenize uygun şartlarda belirleyebilir ve rahatça ödeyebilirsiniz
 • Satın almak istediğiniz konutun ekspertiz* değerinin %80’ine kadar finansman kullanabilirsiniz
 • Konut finansmanı kullanımınızda, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ödemelerinden muaf olabilirsiniz
 • Gerekli görülmesi halinde finansman talebiniz için ek teminat istenebilir.

Kuveyt Türk Faizsiz Konut Kredisi

Faizsiz konut finansmanı ihtiyacınızı Kuveyt Türk’ten karşılamak isterseniz, şu yöntemlerden size uygun olanı seçebilirsiniz:

 • Sabit Ödemeli Finansman
 • Düzensiz Ödemeli Finansman
 • Gurbetten Sılaya Gayrimenkul Finansmanı
 • Kentsel Dönüşüm Finansmanı
 • Arsa-İşyeri Finansmanı
 • 2B Finansmanı
 • Anlaşmalı Konut Projeleri

Kuveyt Türk’te konut işlemlerinde 500.000 TL’ye kadar işlemlerde A ve B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ı, diğer enerji sınıfında olan konutların ise %80’i finanse edilir. 500.000 TL üstünde ise A sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ı, B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %85’i, diğer enerji sınıfında olan konutların ise %80’i finanse edilir.

Al Baraka Faizsiz Konut Kredisi

Sıfır veya ikinci el bir ev alma niyetindeyseniz ve Al Baraka Türk Katılım Bankası’nın faizsiz konut finansmanından yaralanmak istiyorsanız işte detaylar:

Kampanya kapsamında sunulan oranlar *500.000 TL’ye kadar olan finansman talepleri için geçerlidir.

 • Dilediğiniz konut, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak 120 aya kadar vadelendirilir
 • Satın almak istediğiniz evin ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında ise %90’a kadar, 500.000 TL üzerinde ise %80’e kadar finansman kullanabilirsiniz
 • Ek gayrimenkul teminatında bulunmanız durumunda konutun ekspertiz değerinin %100’üne kadar finansman kullanabilirsiniz
 • Geri ödemelerinizi aylık eşit taksitler hâlinde ya da her ay farklı miktarda ödemeler halinde yapabilirsiniz
 • Konut kat mülkiyetini veya kat irtifakı tapusunu ibraz ederek konut finansmanı kullanabilirsiniz
 • Konut Kredisi/Finansmanı kullanmanız durumunda, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) ödemelerinden muaf olabilirsiniz.

Türkiye Finans Faizsiz Konut Kredisi

Faizsiz konut kredisi veren bir başka katılım bankası da Türkiye Finans. Üç aya kadar ötelemeli ve avantajlı kâ​r payı oranları sunan Türkiye Finans’ta satın almak istediğiniz ev, katılım bankacılığı prensiplerine uygun olarak Türkiye Finans tarafından satın alınır ve size istediğiniz vade üzerinden satılır.

Siz de bütçenize göre dilediğiniz ödeme yöntemini seçebilir, ​uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olabilirsiniz.

Fervasi ekibi olarak bu yazımızda faizsiz ev kredisi veren bankalar hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Faizsiz krediler için daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap