İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2019 yılının sonlarına doğru başlayan ve 2020 yılında da devam eden ikinci el araba fiyatlarının yükselme trendi, ÖTV zammı ile birlikte zirveye çıktı. İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde anlatacağımız bu yazıyı okumadan karar vermeyin. Her ne kadar konu hakkında bilgi sahibi olsanız da gözden kaçıracağınız bir püf nokta size hayati derecede önemli olabilecek bir şey kazandırabilir.

Araba alma hayali olan ancak sıfır kilometre araca gücü yetmeyenler, ikinci el arabaları tercih ediyor. Ancak ikinci el araç almak bir yandan da risk taşıyor. Arabanın geçmişine dair bilginizin olması gerekiyor. Kazaya karıştı mı, arızalı bir aksamı var mı, yakıt harcaması nasıl, konfor durumu gibi birçok konu için bazı önemli hususlara gelin birlikte bakalım.

Neye İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Öncelikle ihtiyacınız olan arabayı belirlemelisiniz. Bir aile arabası alacaksanız koltuk sayısı ve bagaj hacmi gibi konular sizin için önemli olabilir. Çok kalabalık bir aile değilseniz veya aracı sadece kendiniz kullanacaksanız bu kıstaslar sizin için bir şey ifade etmeyebilir. Bu ve buna benzer nedenlerle alacağınız arabanın donanımlarına iyi bakmalısınız. Sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir araç segmenti seçtikten sonra, hangi markanın hangi modelinin bu özelliklerini taşıdığını araştırabilirsiniz. Eğer ne aradığınızı bilmezseniz, aylar süren bir süreçte alacağınız arabaya karar verememiş olabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin ve Fiyat Araştırması Yapın

Almak istediğiniz otomobilin marka ve modeline karar verdikten sonra bütçenize bakarak fiyat araştırması yapın. Belirlediğiniz bütçenin çok fazla üzerine çıkmamaya gayret edin. X markanın bir modelini almaya karar verdiniz diyelim. Bundan sonra atacağınız adım bu marka ve modele ilişkin filtreleme ile sıralama yapmak olmalıdır. Bu şekilde makası daraltırsanız daha doğru ve hızlı karar verebilirsiniz. Fiyatı daha uygun olan aracın kilometresi fazla olabilir. Veya bu araç kazaya karışmış ve zarar görmüş olabilir. Sadece fiyat karar verici etken değildir, bunu aklınızdan çıkarmayın. Fiyat/fayda eksininde size uygun olanı gözetin.

İkinci El Araba Piyasasını Araştırın

Alacağınız aracı elinizden çıkarmak istediğinizde kolayca satabilecek misiniz? Bunu anlamanın en kolay yolu, aracın ikinci el piyasasını bilmektir. Bunun için de ikinci el otomobil satın alabileceğiniz internet sitelerinden bu araçla ilgili kaç adet satış ilanı olduğuna bakabilirsiniz. İlan sayısı fazla olan araçlar, piyasada alım-satım hareketliliği yüksek olan araçlardır denilebilir.

Hasar Bilgisin Sorgulayın

Buraya kadar yapacaklarınız sizin elinizde olan imkânlarla yapılabilir olan şeylerdir. Bundan sonra işin profesyonellerinden destek almalısınız. Beğendiğiniz aracın herhangi bir kaza kaydı var mı? Eğer bir kazası varsa ne kadar bir maliyetler yapılmış? Aracın değeri ne kadar düşmüş? Bu ve buna benzer soruların cevabını bulabilmek için tramer kaydı sorgulaması yapmanız gerekir. Bu sorgulama bir SMS ile yapılabilmektedir.

Kafanızdaki soru işaretlerini giderecek tramer kaydı sorgulaması için; cep telefonunuzdan araç şasi numarasını ya da plaka numarasını yazıp 5664’e mesaj atmalısınız. Aracın geçmiş hasar ve kaza kaydı bu mesajdan sonra telefonunuza gönderilir. Bu işlemin en sağlıklı olanı aracın şasi numarasından sorgulanmasıdır. 5664 üzerinden yapacağınız sorgulamalarda 7 TL ücret kesilmektedir.

Tramer kaydında yapacağınız sorgulama sigorta veya kasko gibi kayıt altına giren kazaları gösterir. Yapılan bazı kazalarda kullanıcının hasar ücretini kendi cebinden karşılaması durumunda hasar kaydı tramer sorgulamasında çıkmaz. Bu detayı da gözden kaçırmamak gerekir.

Aracı sorgulayın – Ekspertiz Hizmeti Alın

Tramer kaydında çıkmayan kazaların oluşturduğu hasar veya araçta olabilecek herhangi bir sorun için ekspertiz yapmakta büyük fayda vardır. Aracın motor ve mekanik durumu, yağ ve egzoz kaçakları, aracın alt kısmından bir darbeye maruz kalıp kalmadığı, ön takımında bir problem olup olmadığı, kaportasında boya olup olmadığı, lastik diş derinliklerinin uygunluğu, aracın kilometre durumu gibi çok önemli durumlar ekspertiz incelemesinde ortaya çıkar.

Ekspertiz incelemeleri 3 farklı şekilde yapılır. Standart bir ekspertizde şu bakımlar yapılır:

 • Dyno motor performans testi
 • Kaporta (Boya, değişen, kaza) kontrolü
 • Şasi (Alt mekanik) kontrolü
 • Fren sistemi testi
 • Süspansiyon (Amortisör) sistemi testi
 • Yanal kayma testi
 • Motor ve mekanik kontrolü
 • İç ve dış donanım kontrolü
 • Aracın periyodik bakım kontrolü
 • Akü Performans Ölçümü
 • Lastiklerin yeterliliği kontrolü

Ekspertiz raporu ücretini normal şartlarda aracı alacak olan kişi ödemektedir. Ancak aracı satan kişinin araca ilişkin verdiği bilgilerin dışında başka hataları çıkması durumunda (değişen parça, boyalı parça vs. gibi) bu durumda ekspertiz ücretini satıcının ödemesi gerekir.

Resmi Kayıtları Kontrol Edin

Alacağınız araç daha önce bir veya daha fazla kişi tarafından kullanıldığı için resmi evraklarının sorgulanması da önemlidir. Aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Trafik Para Cezası (TPC) borçları, yapılandırılan vergi borçları, banka veya başka kurum ya da şahıslara ait haciz durumlarına dikkat edilmelidir. Bu sorgulamalar internet üzerinden rahatlıkla yapılabilir.

Araca ait vergi borçlarını İnternet Vergi Dairesi üzerinden sorgulayarak, aracın üzerindeki haciz durumlarını ise ruhsat sahibinin e-devlet şifresinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Böylece noter satışı esnasında can sıkan bir durumla karşılaşmamış olursunuz.

İlginizi çekebilecek içerikleriğimiz : Eminotomotiv Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araca Ait Ekipman ve Kitapçıklar

Her şeyi tamamladıktan sonra alacağınız aracın ya da artık aldığınız aracın yedek anahtarı, kitapçıkları, ilk yardım seti, stepne ve kriko gibi ekipmanlarının tam olmasına dikkat edin.

Kazasız günlerde aracınızı kullanmanızı dileriz.

 

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap