Katılım Bankalarının Ayrıcalıkları Nelerdir? 

Katılım Bankalarının Ayrıcalıkları Nelerdir? 

Faiz temelli bankacılık anlayışının yaygın olduğu ülkemizde piyasalara yavaş yavaş giren katılım bankalarının ne olduğu merak edilmeye başlandı. Piyasadaki bu yaygın tercih herkesin aklında “Katılım bankası nedir?” sorgulamalarını beraberinde getirdi.

1960’lı yıllarda doğmuş faizsiz bir bankacılık sistemi olarak hayatımıza giren katılım bankacılığını halen bilmeyenler için katılım bankacılığı ayrıcalıklarına “Katılım bankaları nasıl çalışır?” veya “Katılım bankalarının ayrıcalıkları nelerdir?” gibi merak edilen sorularla gelin hep birlikte bakalım.

Fon toplama prensibine dayalı faizsiz, kâr ve zarar riski bulunan Katılım bankalarının çalışma sistemi; ticaret fonlaması, ortaklık fonlaması, finansal kiralama araçları yöntemleri sunmakla birlikte, bu fonu dışarıdan toplayarak sonrasında bu anlamda ihtiyaç duyanlara kullandırarak fonu kullanan bireyin ya da işletmenin hem kâr hem de zararına ortak olmasıyla işliyor diyebiliriz.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Katılım Bankaları “katılım bankası”, “İslami banka”, “kâr-zarar ortaklığı bankası” ya da “faizsiz banka” şeklinde isimlendirilmektedir. İşlevsel olarak klasik bankalardan pek fazla farkı olmayan katılım bankalarının tek ayrımı tasarrufları toplayarak ve bu tasarrufları adalet esasına bağlı olarak yatırıma aktaran işlevsel yapısıdır.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’deki Katılım Bankaları Hangileridir?

Bu model yapısına sahip Türkiye’de bulunan katılım bankaları şunlardır:

 • Ziraat Katılım Bankası: Kuruluş 2015
 • Vakıf Katılım Bankası: Kuruluş 2015
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: Kuruluş 2005
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası: Kuruluş 1989
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: Kuruluş 1985

Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Katılım Bankaları, Bankacılık piyasasında rekabet etmektedir. Ticaret hayatını bankalar üzerinde faizli sistemlerle döndürmek istemeyip, faizsiz işlem yapmak isteyenler için çok önemli bir kurum olan katılım bankaları, faizsiz esasa göre adil bankacılık faaliyeti yapan kuruluşlardır. 

Başta faizsiz bir bankacılık arayışı içinde olan mütedeyyin kesimin ihtiyaç ve taleplerine cevap veren katılım bankaları avantajları, esasında faiz hassasiyeti bulunan tasarruf sahiplerinin tasarruflarını ve yastık altı olarak değerlendirilen kaynakları ekonomiye kazandırmak ve ülke ekonomisini canlandırmaktır. 

Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran temel özellik, faizli bankalarda paradan para kazanma sistemi bulunurken, katılım bankalarında adaletli kâr-zarar ve risk paylaşımı esasının bulunmasıdır.

 

İlginizi Çekebilir: Katılım Bankası Nedir? Katılım Bankası Nasıl Çalışır?

Katılım Bankalarının Avantajları Nelerdir?

Dini görüşleri sebebi ile faizden uzak durmak isteyen müslüman insanların yararlanması için oluşturulmuş Katılım Bankası sistemi adil bir bankacılık anlayışına sahiptir. 

Yıllarca içinde huzurla yaşayacağımız bir ev veya yatırım yapacak bir araç almak, ancak bunu da haram olan faize bulaşmadan yapmak isteyenler için faizsiz yatırım yapabilmenizi sağlayan faizsiz kredi sistemidir.

Katılım bankalarının avantajı toplumsal olarak değerlendirildiğinde katılım bankaları üretimi, yatırımı, istihdamı, ihracatı destekler.

Katılım Bankası Neden Tercih Edilir? 

 • Katılım bankalarında açılan hesaplar, kâr ve zararı kabul etmek üzerine inşa  edilmiştir.
 • Katılım hesaplarını faizli sistemden ayıran belirgin özellik, anapara ve önceden belirlenmiş sabit bir getiri garantisi bulunmamasıdır.
 • Katılma hesaplarında elde edilecek kâr, taraflar arasında önceden belirlenmiş olan orana göre paylaşılmaktadır. Uygulama genel olarak elde edilen kârın %80’ini hesap sahibi, %20’sini de Katılım Bankası’nın alması şeklinde işletilmektedir.
 • Katılım bankalarındaki hesaplar en az bir aylık olmak üzere 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 1 yıldan daha uzun (5 yıla kadar) vadede açılabilmektedir.
 • Bir katılım bankası, banka için topladığı yatırım fonlarını ticaret sebebi, mal alımı sebebi, gayrimenkul alımı sebebi, finansal kiralama sebebi ile borçluya fonlar. Bu fonlama, genellikle küçük ölçekli işletmeler ve girişimciler için sağlanmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, katılım bankalarının genel müşteri kitlesinin KOBİ ve bireysel müşteriler olduğunu kolay bir biçimde anlayabiliriz.
 • Borçlu, aldığı borcu vadesinde, faizsiz olmasına karşın bankanın ihtiyaç duyduğu gelirleri sağlamak adına bir plan dâhilinde, yine vadeye uygun olarak geri öder.
 • Katılım bankaları nakdi kredi sağlamaz ve krediyi taahhütlü bir mal alımı için sağlarlar.
 • Katılım bankacılığının nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgi almak için TKBB sayfasını inceleyebilirsiniz.

Fevarsi ekibi olarak bu yazımızda Katılım Bankalarının Ayrıcalıkları Nelerdir? elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Faizsiz kredi hakkında detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap