Kuveyt Türk Katılım Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

30 yılı aşkın bir zamandır ülkemizde faizsiz bankacılık hizmetleri veren Kuveyt Türk katılım Bankası, inovasyon ve dijitaldeki atılımlarıyla dikkat çekiyor. Birçok bankacılık hizmetinden ücret almayan Kuveyt Türk’ü biraz daha yakından tanıyalım.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Tarihçesi

 “Sağlam Bankacılık” sloganıyla hizmet veren Kuveyt Türk Katılım Bankası, faizsiz finansın ülkemizdeki önemli aktörlerinden birisidir. Merkez Bankasının izniyle kurulan banka, “Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.” unvanıyla 1989 yılında hizmetlerine başladı. 1 yıl sonra 1990 yılında sermayesini iki katına çıkarmıştır.

kuveyt türk tarihçesi
Kuveyt Türk Tarihçesi

2000 yılında bireysel bankacılık hizmetleri vermeye başlayan Kuveyt Türk, altın alım-satımı konusunda sayılı kuruluşlar arasında yer edinmeyi başardı. Kuveyt Türk, 2007 yılında İstanbul Altın Borsa’sındaki ilk ve tek katılım bankası olarak, gram üzerinden altın satışına başladı ve böylelikle Altın Bankacılığı alanında ilk adımı attı.

2015 yılına gelindiğinde Kuveyt Türk, katılım bankacılığı sektöründe ilk olan “Özel Bankacılık” faaliyetlerine başladı. Bir yandan da çağın gereklerine ayak uyduran Kuveyt Türk, aynı yıl şubesiz ve masrafsız dijital bankacılık platformu “Senin Bankan”ı hayata geçirdi.

Dijitalleşmeye büyük önem veren Kuveyt Türk, 2019 yıl sonu itibarıyla dijitalde 1.4 milyon aktif müşteriye ulaştı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Kimin?

İsminden de anlaşılacağı üzere hem Kuveyt hem de Türkiye’yi içinde barındıran bir katılım bankası olan Kuveyt Türk’ün sermayesinin %62,24’ü Kuveyt Finans Kurumu’na (Kuwait Finance House), %18,72’si Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %9’u Wafra Uluslararası Yatırım Şirketi’ne, %9’u İslam Kalkınma Bankası’na ve %1,04’ü diğer ortaklara aittir.

Kuveyt Türk Kâr Payı Hesaplama

kuveyt türk kâr payı hesaplama
Kuveyt Türk Kâr Payı Hesaplama

Faizsiz bankacılık sistemlerinde yer alan kâr payı nasıl hesaplanır? Bu bankaların belirlediği ticaret durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Kuveyt Türk, web sitesi üzerinde kâr payı hesaplama, finansman hesaplama, tedarikçi finansman hesaplama, kart taksit hesaplama ve leasing hesaplama araçlarına yer vermektedir. Web sitesine girerek bu alandaki bilgileri doldurduktan sonra bankanın size uygun olarak sunacağı imkânları görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Altın Bankacılığı

Kuveyt Türk’te vadeli ve vadesiz olarak altın hesabı açılabilmektedir. Yastık altındaki birikimlerini altın olarak değerlendirmek isteyenler için altın bankacılığı güvenli bir limandır. Kuveyt Türk’ün altın sahiplerinin istediği anda altınların fiziki karşılığını gram gram tüm Kuveyt Türk Şubeleri’nden çekme hizmeti sunması, İslami olarak uygunluk taşımaktadır.

Altınların fiziki olarak karşılığının olmadığı altın hesapları ve işlemleri caiz görülmemektedir.

kuveyt türk altın bankacılığı
Kuveyt Türk Altın Bankacılığı

Kuveyt Türk; gram altın, çeyrek altın, külçe altın, altın çek ve altın havale gibi hizmetler sunmaktadır. Türkiye’de en geniş altın ürün ve hizmetini sunan Kuveyt Türk, altın bankacılığı alanında sektörün öncüsü durumundadır.

Kuveyt Türk’teki altın bankacılığı hizmetler şunlardır:

  • Altın Cari Hesabı
  • Altına Altın Katılma Hesabı
  • Ziynet Altın Katılma Hesabı
  • Birikimli Altın Katılma Hesabı

Kuveyt Türk ayrıca “Altın Günleri” ile de yastık altında tutulan altın birikimlerinin ekonomiye kazandırılmasını sağlıyor. Altın günlerinde toplanan ziynet altınlar, İstanbul Altın Rafinerisi eksperleri tarafından kontrol edilerek bankaya aktarılır.

Kuveyt Türk Çalışma Saatleri Nelerdir?

Kuveyt Türk Katılım Bankası mesai saatlerine hafta içi her gün sabah saat 08.30’da başlar ve 12.30’a kadar devam eder. 1 saatlik molanın ardından banka 13.30’da (Cuma 14.00) mesaiye yeniden başlar. Kuveyt Türk Katılım Bankası kapanış saati olan 17.00’a kadar hizmet vermeye devam eder. Hafta sonu diğer tüm bankalar gibi Kuveyt Türk Katılım Bankası da kapalıdır. Kuveyt Türk Bankası tüm şubeleri için bu çalışma saatleri geçerlidir. 

kuveyt türk çalışma saatleri
Kuveyt Türk Çalışma Saatleri

Mobil ve internet şubesi, ATM’ler ve Çağrı Merkezi 7/24 hizmet veren Kuveyt Türk, pandemi sürecinde havale ve EFT’lerde limitleri 50.000 TL’ye yükseltilmiştir. Yine pandemi dolayısıyla ATM’lerdeki günlük para çekme limiti 5.000 TL’ye yükseltilmiştir.

Yorumlar

  • Sultan Mulhan
    28 Temmuz 2020 Saat 18:02

    Çok açıklayıcı bir yazıydı. Teşekkürler Fevarsi!

Yorum Yap