Kuveyt Türk Katılım Bankasından Ev Almak

Ev sahibi olmak ülkemizde o kadar çok istenilen, arzu edilen ve ihtiyaç duyulan bir şey haline geldi ki, yıllardan beri bu konuyla ilgili deyimler bile oluşageldi. Bir ev almak sadece içinde oturup kira vermekten kurtulacak bir finansal işlem de değil aslında… Yıllarımızın içinde geçeceği, acı ve tatlı birçok hatıralar yaşayacağımız, çocukların içinde büyüyeceği, hastalık-sağlık, güzel günler olduğu gibi kötü günleri de içinde yaşayacağımız bir çatı evlerimiz…

Ev sahibi olmak sadece finansal bir işlem değilse de finans bulmak bu işin en zor kısmı olarak söylenebilir. Özellikle de İslami hassasiyetleriniz varsa, evinizi faizsiz bir şekilde almak istiyorsanız seçenekler daha dar kapsamlı. Ancak çare veya alternatif var. Faizsiz finans konusunda Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ev almak isteyenlere yönelik finansman çözümlerini bu yazımızda birlikte inceleyelim.

Faizsiz konut finansmanı hizmeti veren Kuveyt Türk, 120 aya varan vade imkânı da sunuyor. Murabaha adı verilen yöntemle banka, almak istediğiniz evi sizin yerinize satın alır. Evi peşin olarak alan katılım bankası, evi size belirli bir miktar kar ekleyerek taksitle satar. 

Bu yöntemi mevduat bankalarının faizli sisteminden ayıran şey şudur: Faizli işlem yapan bankaların sisteminde faiz ile kredi verme vardır ve bu işlem iki kişi arasında yapılır. Murabaha yöntemi uygulanan katılım bankasında ise üç taraf mevcuttur. Bunlar; alıcı, satıcı ve bankadır. Taraflar arasında alım satıma dayalı bir ticaret söz konusudur. 

Kuveyt Türk Katılım Bankası, konut alım-satımında 500.000 TL’ye kadar olan işlemlerde A ve B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ını, diğer enerji sınıfında olan konutların ise %80’ini finanse eder. Eğer alacağınız konut 500.000 TL üstünde ise A sınıfı konutların ekspertiz değerinin %90’ı, B sınıfı konutların ekspertiz değerinin %85’i, diğer enerji sınıfında olan konutların ise %80’i finanse edilir.

İlginizi çekebilir: Kuveyt Türk Katılım Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kuveyt Türk Konut Finansman Yöntemleri Nelerdir?

Faizsiz konut finansmanı ile binlerce kişinin ev almasına vesile olan Kuveyt Türk, farklı ihtiyaçlara cevap veren yöntemler geliştirmiştir. Alınacak konuta göre değişen yöntemlerde alıcının bütçesi de düşünülmüştür. Kuveyt Türk’teki konut finansman yöntemler şunlardır:

 • Sabit Ödemeli Finansman
 • Düzensiz Ödemeli Finansman
 • Gurbetten Sılaya Gayrimenkul Finansmanı
 • Kentsel Dönüşüm Finansmanı
 • Arsa-İşyeri Finansmanı
 • 2B Finansmanı

Bunların ne ifade ettiğini kısaca açıklayalım.

Sabit Ödemeli Finansman: 120 aya kadar vade imkânı sunulan bu yöntemde, taksit tutarlarını değişmez, her ay sabittir. Böylece başladığınız günden bitene kadar ödemelerinizde herhangi bir artış yaşanmaz.

Düzensiz Ödemeli Finansman: Her ay aynı gelire sahip değilseniz, sabit bir maaşınız yoksa bu yöntem size uygun olabilir. Hangi ay ne kadar ödeme yapacağınızı kendiniz belirleyebilir, taksit miktarlarınızı dilediğiniz gibi düşürebilir, yükseltebilir ya da ara ödemeler yapabilir; ayrıca size özel taksit planını oluşturabilirsiniz.

Gurbetten Sılaya Gayrimenkul Finansmanı: Yurt dışında yaşayan vatandaşlara özel olarak hazırlanan bu yöntemden kazançları yabancı para cinsinden olan Türk Vatandaşları ve mütekabiliyet listesinde yer alan yabancı ülke vatandaşları yararlanabilir. Yurtdışı yerleşik Türk vatandaşları sadece TL cinsinden, mütekabiliyet listesinde yer alan yabancı ülke vatandaşları ise TL ve yabancı para cinsinden kullandırım yapabilirler.

Kentsel Dönüşüm Finansmanı: Deprem riski olan bölgelerde evi olanların evlerini yeniden yapabilmeleri için hazırlanan bu finansman yönteminde finansman kullanarak riskli yapılarını yaptırmak veya başka yerden konut/işyeri edinmek isteyen hak sahipleri için bazı imkânlar sağlanmıştır. Bağımsız bölüm başına 125 bin TL’ye kadar (5’ten fazla bağımsız bölüm için maksimum 625 bin TL) kullanılacak finansmanda konutta yıllık % 4 (aylık %0.33), iş yerinde de yıllık % 3 (aylık %0.25) kâr payı desteğinden yararlanılmaktadır.

Arsa-İşyeri Finansmanı: Kuveyt Türk ev alacaklar ya da evini yeniden yapacaklara yönelik yöntemlerin yanında iş yerleri veya arsaları olanlar için de çözümler üretmektedir. Yatırım amaçlı arsa veya yeni bir dükkân almak isteyenler için hazırlanan Arsa-İşyeri Finansmanı, 60 aya varan vadeler sunuyor.

2B Finansmanı: 2B yasasından yararlanmak isteyenler için hazırlanan yöntemde, arazinizi peşin alarak, 400 metrekareye kadar rayiç bedeli üzerinden %60, 400 metrekarenin üstü için %44 peşin alım indiriminden yararlanabilirsiniz. Ödemelerinizi ise bütçenize uygun taksitler seçerek yapabilirsiniz. 120 aya kadar vade imkânı sunan Kuveyt Türk 2B Finansmanı, arazi değerinin %100’üne kadar finansman kullandırabiliyor.

Kuveyt Türk Konut Hesabı

Kuveyt Türk’te katılım hesabı gibi “Konut Hesabı” açılabildiğini biliyor muydunuz? “Konut Hesabı”, uzun vadeli birikimi amaçlayanlar için, devlet katkılı katılma hesabıdır.

En az 3 yıl vade ile sadece Türk lirası cinsinden açılabilen konut hesabı, her yıl kâr payı hak eder. Hesabın ödeme periyodu aylık veya 3 aylık şeklinde olabilir.

Konut hesabı açmak istiyorsunuz ama şartlarını merak ediyorsanız, işte Kuveyt Türk Konut Hesabı şartları:

 • Bir yıl içerisinde en fazla iki defa para çekim hakkı vardır.
 • Ödeme tutarı aylık periyotta 475,81 TL – 4.758,07 TL, 3 aylık periyotta ise 1.427,42 TL – 14.274,21 TL’dir.
 • Hesabın açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere 57.096,84 TL’ye kadar para yatırılabilir.
 • Aylık ödemeli hesaplarda düzenli ödemeleri bir yıl boyunca maksimum 3 kez, 3 aylık ödemeli hesaplarda da bir yıl boyunca maksimum 1 kez ödemesini aksatma hakkı vardır.
 • 30.09.2020 tarihine kadar ise, aylık ödemeli hesaplarda düzenli ödemeleri bir yıl boyunca maksimum 6 kez, 3 aylık ödemeli hesaplarda bir yıl boyunca maksimum 2 kez ödemesini aksatma hakkı vardır.
 • Bir müşteri birden fazla Konut Hesabı açamaz. Konut Hesabı ortak hesap olarak açılamaz, bankalar arasında taşınamaz.
 • Cari hesaptan veya Sağlam Kart kredi kartından talimat verilebilir.
 • Kuveyt Türk Konut hesabı 95/5 kâr paylaşım oranı ile yüksek getiri avantajı sağlamaktadır.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap