Neova Sigorta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neova Sigorta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neova Sigorta Tarihçesi

Neova Sigorta Nedir? sorusunun cevabıyla başlayacak olursak; Neova Sigorta bir katılım sigortası şirketidir. Neova Sigorta, Eylül 2007’de kurulan Bahreyn merkezli yatırım ortaklığı şirketi olan Turkapital Holding B.S.C.C.’nin %53, Temmuz 2000 tarihinde Kuveytte kurulan First Takaful Insurance Company K.S.C.C.’nin %35, Mart 1989 tarihinde faaliyetlerine başlayan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’nin %7 ve 2007 tarihinde kurulan KFH Takaful Insurance Company  K.S.C.’nin %5 katılımıyla kurulmuştur.

Neova Sigorta, kurulduğu 2009 yılından beri paylaşmayı ve yardımlaşmayı esas alan katılım (tekâfül) sigortacılığını sürdürmektedir. 2017nin Eylül ayında yürürlüğe giren Katılım Sigortacılığı Yönetmeliği ile birlikte katılım sigortacılığı istatistikleri Türkiye Sigorta Birliği tarafından Ocak 2018 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlamıştır.

Ülkemizde Katılım Sigortası ismiyle anılan tekâfül, yardımlaşma usulüyle yapılan karşılıklı sigortadır.

Katılım sigortacılığı; değişik fertlerin birleşerek, içlerinden zarara maruz kalan katılımcıların zararının tazmin edilmesi üzerine yaptıkları bir yardımlaşmadır. Bu sistemde toplanan paralar yardımlaşma sandığı ya da risk fonu olarak adlandırılan prim havuzunda birikir ve katılımcılardan (poliçe sahipleri) hasara uğrayanların zararları bu havuzdan tazmin edilir.

İlgili mevzuat tarafından yapılan diğer bir tanımlama olarak Tekâfül; Katılımcıların kendileri ile diğer katılımcıların tazminat ödemelerine ilişkin taleplerinin karşılanmasını teminen oluşturulan risk fonuna katkıda bulundukları, söz konusu fonun sigortacılık faaliyeti yapmasına izin verilmiş bir sigorta şirketi tarafından katılım finans ilkelerine uygun olarak yönetildiği ve ortak risk paylaşımı ile dayanışma esaslarına dayanan sigorta türünü ifade etmektedir.

Dünyada tekâful olarak bilinen katılım sigortacılığının Türkiyedeki öncülerinden olan Neova Sigorta, katılım sigortacılığı sektöründe %50yi aşan bir pazar payına sahiptir. 

Misyonunu “Ülkemizde sigorta bilincini artırarak, ortaklarımız, çalışanlarımız ve acentelerimiz ile birlikte, sıfır hata ile müşteri beklentilerinin karşılanmasını amaç edinerek, Türk Sigorta Sektörünün en iyi markası olmak” olarak açıklayan Neova Sigorta, 10. yılını geride bıraktığı 2019 yılı itibariyle yurt çapında 13 bölge müdürlüğü, 5 katılım bankasına ait toplam 1.088 banka şube acenteliği, 2.270 adet yurt çapında yaygın acente ve 32 broker kanalıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Hizmet vermeye başladığı günden bu yana sigorta sektörüne yepyeni bir konsept kazandıran Türkiyenin ilk ve tam katılım sigortacılığı usullerine göre faaliyette bulunan şirketi Neova Sigorta, Türkiye hayat dışı sigortacılık pazar payında 2019 sonu itibariyle %2,83 seviyesinde bir paya sahiptir. Gelecek dönemlerde de paydaşlarının ihtiyaç ve beklentilerini tatmin edebilecek seviye ve kalitede ürün ve hizmetler temin ederek; tüm çalışan, iş ortakları ve nihai olarak toplum ile hep birlikte kazanmayı amaç edinmektedir.

Neova Sigorta Kimin?

Neova Sigorta Anonim Şirketi, ortaklık paylarından Turkapital Holding B.S.C.C.’nin % 53 oranındaki, First Takaful Insurance Company K.S.C.’nin % 35 oranındaki ve KFH Takaful Insurance Company (K.S.C.C.)nin % 5 oranındaki hisselerinin Şubat 2020’de satın alınması sonrası %100 olarak Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’ye aittir.

Neova Sigorta Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşabilirim?

Neova Sigorta İletişim bilgileri şu şekildedir:

Adres: Kozyatağı E-5 Yan Yol Üzeri Şaşmaz Plaza No:6 Kat 3-5 34742 Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0216 665 55 55

Genel Müdürlük Faks: 0216 665 55 99

MERSIS: 045 503 318 630 0019

TİCARET SİCİL NUMARASI: 672150

Hasar Anında:

444 1 636 Numaralı Telefonu arayabililir veya Online Hasar İhbarda da bulunabilirsiniz.

Hasar Faks:

0216 665 55 35

Arabuluculuk işlemleriniz için arabulucu@neova.com.tr adresine mail atabilir veya https://www.neova.com.tr/iletisim/bize-ulasin adresinden İletişim Formunu doldurabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz Yorum Yapılmamış
  • Yorum Yap