Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman

Kişilerin bireysel olarak veya gruplar halinde bir firma tarafından organize edilerek, kararlaştırılmış bir vadeye kadar birikim yapılması karşılığında ya da grup üyeleri arasında gerçekleşen çekiliş yöntemine dayalı olarak ev, araba gibi bir varlığı satın alabilmeleri amacıyla kullandırılan finansmandır.
emin evim logo
birevim logo

İsimlendirme

Söz konusu sistem, yaygınlaşmaya yeni başlaması ve her firmanın yaptığı işi farklı bir şekilde adlandırması sebebiyle pek çok isimle anılmaktadır. Bunlardan en yaygınları, “elbirliği sistemi”, “tasarruf sistemi”, “birlikte tasarruf”, “gün sistemi” ifadeleridir. Konu hakkında araştırma yapan ilahiyat akademisyenlerinin ifadesi ile Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sistemi ise bu alanda kabul görmüş bir isimlendirmedir. Bu sebeple biz de bu hizmeti Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman(TDFF), bu alanda hizmet veren firmaları ise Tasarruf Firmaları olarak adlandırmaktayız.

Kavramlar

Tasarruf firmaları tarafından kullanılan ve sistemin parçalarını oluşturan kavramlara birlikte göz atalım

Çekiliş

Grup sistemlerinde, katılımcıların ev ya da araba almaları için gerekli olan finansman tutarlarını hangi ayda teslim alacaklarını belirlemek için noter huzurunda yapılan çekilişleri ifade eder.

Organizasyon Ücreti

Tasarruf firmalarının düzenlenen organizasyonun bedeli olarak katılımcılardan aldığı ücrettir.

Kira Yardımı

Finansman teslimat tarihinin çekilişle belirlendiği sistemlerde, finansmanını geç alan katılımcılara destek olmak ve katılımcılar arasındaki eşitsizliği gidermek amacıyla finansmanı önce alan kişilerin finansmanı aldıktan sonra başlayıp vade sonuna kadar devam ettirdiği, taksit ödemelerine eklenerek yapılan yardımdır.

Taksit Dondurma

Katılımcıların aylık ödemelerini yapamadıkları durumlarda firmalar tarafından katılımcıya muafiyet gösterilmesi ve o ayki ödemenin vade sonunda alınmasıdır.

Ara Ödeme

Firmaların, borçlarını erken bitirmek ya da finansmanlarını erken teslim almak isteyen katılımcılara sunduğu bir seçenek olarak yapılan ödemelerdir.

Peşinat

Katılımcılar tarafından firmaya her ay taksitler halinde ödenerek tamamlanacak olan toplam tutarının bir kısmının başlangıçta verilmesidir. Bu durumda finansman teslim tarihi daha erkene çekilebilir ya da organizasyon ücretinde indirime gidilebilir.

Take Your App to Next Level!

Lorem ipsum dolor sit amet consectetuer adipiscing elit aenean commodo ligula eget dolor aenean massa.

Fetva

Bazı alim ve akademisyenler bu alanda fıkhi görüş ortaya koymuş, makaleler yayınlamış olsa da genel olarak kapsayıcı ve kabul görmüş fıkıh kuralları bulunmamaktadır. Öte yandan, sistemin faizsiz bir şekilde işlemesi ve halkın doğru bilgilendirilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı ve bazı üniversitelerin bu konuda çalıştay, panel ve yayınları olmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 2013 yılında konuyla ilgili soruya vermiş olduğu cevap; firmaların evini önce alan katılımcılardan aldığı “kira yardımı” tutarının enflasyon oranını geçmesi durumunda caiz olmayacağına işaret ediyor:


“Yardımlaşma usulüyle ev veya otomobil edinme sisteminde grup çekilişli yöntem uygulanıyor ise çekiliş sonucu parayı önce teslim alan üyelerin, parayı daha sonra alacak olanlara kira yardımı veya başka bir ad altında yapacakları ödemeler, geriye dönük olarak hesaplanan enflasyon farkından fazla olmamalıdır. Zira sözleşme yapılırken enflasyon oranının üzerinde bir ödeme öngörülmesi veya geleceğe yönelik tahmini enflasyon oranında ödemenin şart koşulması riba olacağından caiz değildir. Organizeyi yapan kurumun organizasyon süresinin ortasında henüz sırası gelmemiş olanlara yapacağı ödemeler karşılığında onlardan dönem sonunda enflasyon farkı dışında kira yardımı veya başka bir adla fazladan para alması riba sayılacağından caiz değildir.”

Diyanet’in verdiği cevaptan kira yardımı hususuna dikkat edilmesi durumunda Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman ile ev almanın caiz olacağını anlayabiliriz.

tasarrufadayalifaizsizfinansmanfetvason
tasarrufadayalifaizsizfinansmanhukukson

Hukuk

Katılım Bankacılığı ve Tekafül Sigortacılığında olduğu gibi bu konunun da yasal dayanağının ortaya konulması ve düzenlenmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) çalışmaları olmuş ve 2017 yılında bir kanun taslağı hazırlanmıştır. Bu taslakta, Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman sistemi “Tasarruflu Yapı Tasarrufu Sistemi” olarak adlandırılmış ve bu alanda hizmet veren firmaların özel amaçlı bankacılık lisansı alması şart koşulmuştur. Söz konusu taslağın önümüzdeki aylarda kanunlaşması beklenmektedir.

Sistemler

Grup Sistemi

Firmanın finansman taksit sayısı adedince katılımcıyı bir araya getirdiği ve her ay bir katılımcıya finansman sağladığı sistemdir.

Bireysel Sistem

Katılımcı ile firma dışında başka bir öznenin olmadığı, teslimat tarihinin çekilişle değil katılımcı ve firma arasındaki anlaşmaya bağlı olduğu sistemdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Her gelir seviyesinden vatandaşın bu hizmetlerden yararlanabilmesi için firmaların sunduğu tek şart başvuran kişinin 18 yaş üstünde olmasıdır. Herhangi bir kredi skoru istenmektedir. 

Tasarruf firmaları ipotek teminatı ile çalışmaktadır. Evini alan kişinin borcu bitene kadar evi ipotek altındadır ve başka birisine satılamaz. Bu yöntemle doğabilecek zararların önüne geçilerek diğer üyelerin hakkı korunmuş olur. 

Tasarruf Firmaları

Fevarsi’de Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman veren firmaları inceleyebilir, sunulan modeller hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Kas 14
Faizsiz Ev Alma Nasıl Olur? Yöntemleri Nelerdir?

“Dünyada mekân, ahirette iman” sözünü yaşadığımız toplumda sıkça duyarız. Özellikle ev…

Eki 09
Tüm Detaylarıyla Vakıf Emeklilik 

Tüm Detaylarıyla Vakıf Emeklilik  Vakıf Emeklilik olarak bildiğimiz, şimdiki adıyla…

Eki 09
Ziraat Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ziraat Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gerekenler Her ay bir bireysel emeklilik planına…