Türkiye Finans Katılım Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de ilk örneğini 1985 yılında gördüğümüz katılım bankacılığı, son 4 yıl içerisinde ciddi bir pazar payına sahip konuma gelmiştir.

Faizsiz bankacılık sistemini benimseyen bankalar arasında bulunan Türkiye Finans Katılım Bankası hakkında merak edilenler bu yazının ana konusunu oluşturuyor. Yazının devamında Türkiye Finans hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Ülkemizde hizmet veren 5 katılım bankasından birisi olan Türkiye Finans nasıl doğdu? Çalışma saatleri nelerdir? İhtiyaç halinde müşteri hizmetlerine nasıl ulaşılır? Bunlar ve bunlara benzer sorulara cevap vereceğimiz yazımızda Türkiye Finans Katılım Bankası hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Türkiye Finans Katılım Bankası Tarihçesi

Türkiye Finans Katılım Bankası, tamamen yerli sermaye ile kurulan ve Türkiye’nin ilk özel sermayeli yerli bankası olan Anadolu Finans ve Suudi kökenli Faisal Finans ile 2005 yılında gerçekleştirilen birleşme ile ortaya çıkmıştır. Bir tarafta yüzde 100 yerli Türk sermayesi, öte yanda ise Suudi ve İslami bankacılık sisteminin güçlerini birleştirmesi ile kurulan yeni bankanın adı, Türkiye Finans Katılım Bankası olarak belirlenmiş ve banka o tarihten bu yana bu isimle hizmet vermiştir.

İki bankanın bu birleşmesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından da tescil edilmiştir.

Türkiye Finans Tarihçe
Türkiye Finans Tarihçe

Türkiye Finans’ın % 60 hissesi 31 Mart 2008 tarihinde The National Commercial Bank (NCB) tarafından satın alınmıştır.

Islamic Finance News tarafından 2019 yılında “Ülkelere Göre En İyi Katılım Bankası” kategorisinde Birincilik kazanan Türkiye Finans, “Türkiye’nin En İyi Katılım Bankası Ödülü” almıştır.

İlginizi çekebilir: Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası kimin?

İslami hassasiyeti olan kimselerin güven içerisinde faizsiz bankacılık prensibine bağlı çalışmak istemesi sebebi ile yaptıkları araştırmalarda “Türkiye Finans kimin?” sorgulaması ön plana çıkmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın yüzde 60 hissesini satın alan Suudi Arabistan’ın ve Orta Doğu’nun en büyük sermayeli bankası National Commercial Bank​ (NCB), bankanın hâkim ortağı durumundadır.

Şirket hisselerinin kalan kısmı ise şu şekilde payda ediliyor:

%10,57 – Gözde Girişim Sermayesi Yat. Ort. A.Ş.

%22,40 – Diğer ortaklıklar.

Bankanın üst yönetim kadrosu şu isimlerden oluşmaktadır.

  • Saeed Mohammed A. ALGHAMDI – Yönetim Kurulu Başkanı
  • Murat AKŞAM – Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Vekili
  • Eren GÜRA – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Faisal Omar A. ALSAGGAF – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Majed Hamdan A. ALGHAMDI – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Meriç ULUŞAHİN – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Müge​ ÖNER​ – Yönetim Kurulu Üyesi​

Türkiye Finans çalışma saatleri nelerdir?

“Birlikte kazanan ve paylaşanların hayata katılım bankası” olmayı kendisine misyon edinen Türkiye Finans Katılım Bankası, faizsiz bankacılık işlemleri ile müşteri memnuniyetine önem vermektedir. Türkiye’de özel sektöre ait oldukça fazla banka olmasına karşın, faizsiz bankacılık prensibine dayalı olarak çalışan bankalar 6 tanedir. Bu altı banka içerisinde yer alan Türkiye Finans, pazar payı %3,1 ilâ %3,5 arasında değişmekte olan katılım bankacılığı alanında oldukça önemli bir yer tutuyor.

Türkiye Finans Çalışma Saatleri
Türkiye Finans Çalışma Saatleri

Türkiye Finans’ın çalışma saatleri, işlem yaptırmak isteyen ya da fon ihtiyacı duyanların merak ettiği bilgiler arasında bulunuyor Türkiye Finans, hafta içi şu saatler arasında çalışıyor:

08:30 – 12:30 Sabah mesaisi

12:30 – 13:30 Öğle arası

13:30 – 17.00 Akşam mesaisi

Hafta sonları ise banka kapalı bulunuyor.

Türkiye Finans müşteri hizmetlerine nasıl ulaşırım?

Faizsiz bankacılık sistemi, ticaret fonlaması, mal ve hizmet alım kredisi, finansal kiralama, bireysel mevduat hesapları ve diğer fonlama işlemleri ile ilgili sorularınız mı var? Eğer bu tür soru, sorun, talep, öneri ve benzeri konular ile ilgili bilgi almak istiyorsanız veya Türkiye Finans Katılım Bankası  ile bankacılık işlemlerinizi telefonda halletmek istiyorsanız, Türkiye Finans iletişim numarası 0850 222 22 44.

Haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet vermekte olan Türkiye Finans müşteri hizmetleri hattı 3 farklı dilde hizmet sunmaktadır. Türkiye Finans müşteri temsilcileri ihtiyaca göre Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak müşterilerine cevap veriyor.

Türkiye Finans Müşteri Hizmetleri
Türkiye Finans Müşteri Hizmetleri

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2016 yılında Çağrı Merkezleri Derneği tarafından verilen “EN15838:2009 Müşteri İletişim Merkezleri Hizmet Sertifikası”nı almaya hak kazanmıştır.

Türkiye Finans, ayrıca Bireysel İnternet Şubesi, ATM Bankacılığı ve Mobil Şube ile de kesintisiz olarak bankacılık hizmetlerine devam etmektedir. Bu mecralar üzerinden de müşterilerinin talep ve şikâyetlerine cevap vermektedir.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz Yorum Yapılmamış
  • Yorum Yap