Vakıf Katılım Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1985 yılında kurulan Özel Finans Kurumları, 2006 yılından bu yana Katılım Bankaları, adıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vakıf Katılım Bankası’nın sermayesinin tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II.Bayezid) Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han (I.Mahmut) Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel (II.Mahmut) Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı’na aittir. 

Katılım bankaları arasında son katılan üyelerden olan Vakıf Katılım, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün önemli bir kurumu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vakıf Katılım “Vakıf Kültürü” ile faizsiz bankacılık ilkelerini bir araya getirmeyi kendisine misyon edinmiştir. Vakıf kültürünün bir getirisi olarak da çalışmalarını sadece ortakları ya da müşterileri için değil tüm topluma faydalı olma ilkesi çerçevesinde yapmak üzere belirlemiştir.

Vakıf Katılım belirlediği bu misyona ek olarak kendisine bazı değerler de belirlemiştir. Bunlar; Ekip çalışması, müşteri memnuniyeti, güven ve yenilikçilik olarak sıralanır.

Vakıf Katılım Bankası’nın 5 tane icazet belgesi bulunmaktadır.

 • Faaliyet İcazet Belgesi
 • Katılma Hesapları İcazet Belgesi
 • Murabaha İcazet Belgesi
 • Kâr Paylaşımlı Finansman Sigortası İcazet Belgesi 
 • BES İcazet Belgesi

Vakıf katılım icazet belgeleri 3 kişilik heyet tarafından imzalanmıştır. Bu heyette yer alan isimeler ise; Prof. Dr. Arif Ersoy, Prof. Dr. Hamdi Döndüren ve Prof. Dr. Hayreddin Karaman’dır.

Vakıf Katılım Tarihçe
Vakıf Katılım Tarihçe

Vakıf Katılım Bankası tarihçesi

Katılım Bankası olarak 4 yıllık bir geçmişi olsa da Vakıf katılım Bankası gerek Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olması gerekse de Vakıfbank’tan gelen bankacılık tecrübesini barındırması sebebiyle sektörde yeni bir isim olarak sayılmaz. 

Vakıf Katılım olarak sektöre yeni bir soluk taşıyan kurum, Vakıf Katılım Bankası AŞ adıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 03.03.2015 tarih ve 29284 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, 27.02.2015 tarih 6205 sayılı kuruluş izniyle 25.06.2015 tarihinde bir anonim şirket olarak kurulmuş, 17.02.2016 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan faaliyet izni almıştır.

İlginizi çekebilir: Vakıf Katılım

Vakıf Katılım Bankası kimin?

Kamunun ikinci katılım bankası olan Vakıf Katılım Bankası, 26 Şubat 206’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen lansman ve törenle hizmete açıldı.

Vakıf Katılım hakkında merak edilen konulardan biri de bankanın kime ait olduğudur. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Vakıf Katılım Bankası, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve bazı vakıflara aittir.

Yeniden hatırlayacak olursak; Vakıf Katılım Bankası’nın sermayesinin tamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II.Bayezid) Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han (I.Mahmut) Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel (II.Mahmut) Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı’na aittir. Bankanın ödenmiş sermayesi 3.220.000.000 – TL’dir.

Vakıf Katılım’ın Yönetim Kurulu’na baktığımızda tanıdık isimler göze çarpmaktadır. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran’dır. Yönetim Kurulu üyeleri ise şu isimlerden müteşekkildir:

 • Naci Ağbal
 • Osman Çelik
 • İlhan Albayrak
 • Mustafa Erdoğamuş
 • İkram Göktaş

Bankanın bir de danışma komitesi bulunmaktadır. Danışma Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hayreddin Karaman, üyeler ise Prof. Dr. Arif Ersoy ve Prof. Dr. İsak Emin Aktepe’dir.

Vakıf Katılım Bankası üst yönetimi ise şu isimlerden oluşmaktadır:

 • İkram Göktaş – Genel Müdür
 • Ahmet Ocak – Genel Müdür Yardımcısı
 • Bülent Taban – Genel Müdür Yardımcısı
 • Betül Yılmaz – Genel Müdür Yardımcısı
 • Sabri Ulus – Genel Müdür Yardımcısı
 • Mehmet Bütün – Direktör
 • Alpaslan Özen – Direktör

Genel Müdürlük binası İstanbul Ümraniye’de bulunan Vakıf Katılım’ın yurt genelinde 42 ilde 95 şubesi bulunmaktadır. Banka, şube sayısına göre Türkiye’nin 17. büyük bankası durumundadır.

Vakıf Katılım Bankası kâr payı hesaplama
Vakıf Katılım Bankası kâr payı hesaplama

Vakıf Katılım Bankası kâr payı hesaplama

Katılım bankaları faizsiz olma özelliği taşımaktadır. Gerek finansman sağlarken gerekse de bankaya yatırılan paralara faiz uygulamamaktadır. İslam’ın yasakladığı faizle iş yapmayan katılım bankaları ticari işlerde parayı değerlendirerek kâr payı vermektedir.

“Katılma hesabı” adıyla anılan uygulamada belirli ücretlere belirlenen oranlarda kâr payı dağıtılmaktadır.

Katılma hesaplarındaki tasarruflarınız, katılım bankacılığı ilkeleri çerçevesinde faizsiz bir şekilde değerlendirilmektedir. Katılma hesabında Türk Lirası veya yabancı para cinsinden paralar bulunabilmektedir. Yani bir katılım bankasında Dolar veya Euro katılım hesabı açabilirsiniz.

Müşterilerin katılım hesabında bulunan paraları değerlenerek kâr payı almaları sağlanmaktadır. Türk Lirası ya da yabancı para cinsinden açılan hesapların katılma hesapları 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl olarak vadeli bir şekilde açılabileceği gibi 1 yıl ve daha fazla vadeli kâr payı ödemeli hesaplar da açılabilir.

Vakıf Katılım Bankası kâr payı hesaplamak için linkteki aracı kullanabilirsiniz.

Vakıf Katılım Çalışma Saatleri
Vakıf Katılım Çalışma Saatleri

Vakıf Katılım Bankası çalışma saatleri nelerdir?

Bütün bankalar gibi Vakıf Katılım Bankası da hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Vakıf Katılım açılış ve kapanış saatleri aşağıdaki gibidir:

Açılış: 09.00

Kapanış: 17.00

Öte yandan vakıf Katılım Genel Müdürlük hizmet saatleri şubelere göre değişkenlik göstermektedir. Genel Müdürlük çalışma saatleri ise şöyledir:

Açılış: 08.30

Kapanış: 17.30

Ayrıca banka şubeleri dışında internet bankacılığı hizmetleri için https://www.vakifkatilim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Telefon bankacılığı için 444 44 77 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

Tabi ki gelişen teknolojinin imkânlarından da yararlanan Vakıf Katılım Mobil Şube ile 24 saat kesintisiz bankacılık işlemleri yapabilmeniz mümkün.

Vakıf Katılım Bankası Müşteri İletişim Merkezi numarasını 0850 202 1 202 olarak not edebilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz Yorum Yapılmamış
 • Yorum Yap