Ziraat Katılım Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sermayesinin tamamı devlet hazinesinden ödenen Ziraat Katılım Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 15.10.2014 tarih ve 29146 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 10.10.2014 tarih ve 6046 sayılı izniyle kurulmuştur.

Ziraat Katılım Bankası kurulduktan 7 ay kadar sonra faaliyet izni almıştır. BDDK’nın 14.05.2015 tarih ve 29355 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 12.05.2015 tarih, 6302 sayılı kararı ile faaliyetlerine başlayan Ziraat Katılım’ın, 2018 yılı Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karara istinaden sermayesi 1.750.000.000 -TL’ye yükseltilmiştir.

Ziraat Katılım Bankası hakkında merak edilenleri derlediğimiz bu yazıda; Ziraat Katılım’ın tarihçesi, kime ait olduğu, müşteri hizmetleri iletişim numaraları gibi bilgilerin yanı sıra bankanın kâr hesaplama araçlarına da yer vereceğiz. 

Ziraat Katılım Tarihçesi
Ziraat Katılım Tarihçesi

Ziraat Katılım Bankası tarihçesi

Yukarıda kuruluş ve faaliyete başlama tarihlerinden bahsettiğimiz Ziraat Katılım Bankası, Ziraat Bankası’nın bankacılık deneyimi ile faizsiz bankacılık alanında kurulmuş bir katılım bankasıdır. Sermayesinin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından ödendiği için kamu kuruluşudur.

Banka misyon olarak; katılım bankacılığı prensiplerinin, etik değerlerinin ve sosyal sorumluluğunun bilincinde olmak ve dünya standartlarında sürdürülebilir kârlılık ve verimlilikle faaliyet göstermeyi esas almıştır. Ayrıca müşteri memnuniyetini gözetmek suretiyle finansal erişimi kolaylaştıran bir katılım bankası olmayı amaçlamaktadır.

Ziraat Katılım Bankası kimin?

Bir şahıs veya aile grubuna ait olmayan Ziraat Katılım Bankası, sermeyesi Hazine’den ödendiği için Türkiye Cumhuriyeti devletine aittir.

Ziraat Katılım Bankası yönetimi şu isimlerden oluşmaktadır:

Hüseyin AYDIN – Yönetim Kurulu Başkanı

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Fakültesi’nden mezun olan Hüseyin Aydın, 31.05.2005-14.07.2011 tarihleri arasında Halk Bankası’nda Genel Müdür olarak hizmet verdi. 15.07.2011 tarihi itibarıyla Ziraat Bankası Genel Müdürü olarak görev yapan Aydın, 18 Şubat 2015 tarihinden bu yana Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı görevini de üstlenmiştir.

Fikrettin AKSU – Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Kütahya Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Fikrettin Aksu, 19.06.2020 tarihi itibarıyla Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi görevlerini yürütmektedir.

Metin ÖZDEMİR – Genel Müdür – Üye

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Metin Özdemir, 18 Şubat 2015 tarihinden itibaren, Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir. Özdemir, 12 Haziran 2017 tarihinde Ziraat Katılım Bankası A.Ş Genel Müdürü olarak atanmıştır. Ayrıca Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ücretlendirme Komitesinde görev yapmakta olan Özdemir, 25 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Kredi Komitesi Başkanlığı görevini de yürütmektedir. 

Taner AKSEL – Üye

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezundur. 19.06.2020 tarihi itibarıyla Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ahmet BUÇUKOĞLU​ – Üye

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü mezunudur. 19.06.2020 tarihi itibarıyla Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan Buçukoğlu, ayrıca Ziraat Katılım Bankası Denetim Komitesi Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek üyesidir.

Hasan DURSUN ​- Üye​

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Esas İktisat Disiplini ve Siyasi İlimler ve Maliye Disiplinleri bölümlerinden mezun olan Dursun, 19.06.2020 tarihi itibarıyla Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Dursun, ayrıca Kredi Komitesi, Denetim Komitesi ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Ziraat Katılım Müşteri Hizmetleri
Ziraat Katılım Müşteri Hizmetleri

İlginizi çekebilir: Ziraat Katılım

Ziraat Katılım Bankası müşteri hizmetlerine nasıl ulaşabilirim?

Ülkemizin 41 ilinde 80 şubesi bulunan Ziraat Katılım Bankası, şube sayısına göre Türkiye’nin 18. büyük bankası durumundadır.

Müşterilerine hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren banka internet şubesi, mobil şube ve ATM’lerin yanı sıra 7/24 telefonla da kesintisiz hizmet vermektedir.

Ziraat Katılım Bankası çalışma saatleri:

Açılış: 09.00

Kapanış: 17.00

Öte yandan https://www.ziraatkatilim.com.tr/ internet adresinden online olarak hizmet veren bankanın mobil uygulamaları ile de mobil şubeden kolayca işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca telefonla istediğiniz gün ve saatte 0850 220 50 00 nolu hattı arayarak işlem yapabilir veya bilgi alabilirsiniz.

Ziraat Katılım Kâr Payı
Ziraat Katılım Kâr Payı

Ziraat Katılım Bankası payı hesaplama

Ziraat Katılım Bankası’nın müşterilerine sunduğu kâr payı oranlarını merak edenler veya kâr payını kendisi önceden hesaplayarak tasarruflarını buna göre değerlendirmek isteyenler için internet sitesinde hazırlanmış bir araç bulunmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası hesaplama araçları bölümünden erişilebilen sayfada sunulan seçeneklerden biri tercih edilerek sonuçlar görülebilmektedir.

Ziraat katılım kâr payı hesaplama sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ziraat Katılım İcazet Belgeleri

İcazet; sözlükte “su akıtmak; helâl kılmak, izin vermek, onaylamak, geçerli kılmak” gibi anlamlara gelen cevz kökünden türemiştir.

Alanında söz sahibi kimselerce verilen icazet, katılım bankaları tarafından da kullanılmaktadır.

Ziraat Katılım Bankası’nın icazet aldığı isimler 2020 yılına kadar Prof. Dr. Hayrettin Karaman (Danışma Kurulu Başkanı), Prof. Dr. Hamdi Döndüren (Danışma Kurulu üyesi) ve Mehmet Odabaşı (Danışma Kurulu üyesi) isimlerinden oluşmaktaydı.

2020 yılındaki icazet belgesinde isimlerde değişikliğe gidildiği görülüyor. Son duruma göre Ziraat Katılım Bankası icazet belgesindeki isimler şöyle:

  • Mehmet Odabaşı (Danışma Kurulu Başkanı)
  • Doç. Dr. Süleyman Kaya (Danışma Kurulu üyesi)
  • Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya (Danışma Kurulu üyesi)

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz Yorum Yapılmamış
  • Yorum Yap